Section 10.25 Initial Districts
(1) Seven districts from which the initial Councilmembers shall be elected are hereby established following County precincts as published August 4, 1980.
(2) Council District 1
Alder |
Firgrove 1-3 |
Orton |
Alderton |
Graham |
Prairie Ridge 1-2 |
Ashford |
Holz |
Rhododendron Park |
Benbow |
Johnson |
Roy |
Bethel |
Kapowsin |
Shady Acres 1-2 |
Bonney Lake 1-5 |
Kelly Lake |
Silver Lake |
Buckley 1-4 |
Lacamas |
South Prairie |
Carbonado |
Lake Tapps 1-3 |
South Prairie (Rural) |
Carbonado (Rural) |
Lockwood #1 |
Sumner 1-8 |
Crocker |
McCutcheon |
Tanwax 1-2 |
Crystal Mountain |
McKenna |
Theil |
Dupont |
McMillin |
Thrift 1-2 |
Dupont (Rural) |
Mt. View 1-2 |
Victor Falls |
Eatonville 1-3 |
Muck 1-2 |
Webstone |
Elbe |
National |
Wilkeson |
Elk Plain |
Orting 1-3 |
Wilkeson (Rural) |
Federal |
(3) Council District 2
Andrain |
Gardella |
Puyallup, W-1, 1-7 |
Ardena |
Gardenville |
Puyallup, W-2, 1-5 |
Breckon |
Hanford |
Puyallup, W-e, 1-6 |
Caldwell |
Hillcrest |
Rainier |
Canyon |
Hudson |
Riverside |
Cedar Crest |
Hylebos |
Shaw |
Central |
Kendall |
Shea |
Chrisella |
Lidford |
Shelton |
Clear Creek |
Lockwood #2 |
Spinning |
Colony |
Meeker |
Summit |
Crestview |
Melody |
Sunrise |
Delano |
Meridian |
Tidehaven |
Edgewood |
Milton 1-6 |
Valley 1-2 |
Fairland |
Mulvey 1-2 |
Waller |
Fairview |
Nolan |
Woodland Heights |
Fife 1-3 |
North Puyallup |
Woodridge |
Firwood |
Patzner |
Woodrow |
Fruitland |
Pioneer |
Yukon |
(4) Council District 3
Adams |
Flett |
Pacific |
Allison |
Franklin |
Park |
Armour |
Garfield |
Parkland 1-6 |
Belmont |
Garland |
Pawnee |
Bingham |
Garlo |
Plaza |
Brentwood 1-2 |
Gayle |
Polk |
Brook Sales |
Grant |
Ponders |
Brookdale |
Kline |
Sales |
Candlewyck |
Lakeview |
Southgate |
Cleveland |
Lakewood |
Spanaway 1-11 |
Clover Creek |
Laurel |
Steele |
Clover Park |
Mayfair 1-3 |
Sylvan |
College |
Meadow |
Tule Lake |
Collins |
Melville |
Tyee Park |
Cooper |
Midland |
Vickery |
Crescent Park 1-2 |
Navy Base |
Village |
Dower |
Nyanza |
Wildwood |
Fane |
Oak Park |
Woodbine |
Faucett |
(5) Council District 4
Brown's Point |
Hyada Park |
Madrona |
Dash Point |
||
Legislative District 27: 1-33, 36-81, 83-97, 103-104, 118-122 |
||
Legislative District 29: 78-81, 93-95 |
(6) Council District 5
Dawson |
Hill Garden |
McKinley |
Harrison |
Larchmont |
Monroe |
Harvard |
Lincoln |
|
Legislative District 29: 1-77, 82-92, 96 |
(7) Council District 6
Alameda |
Hemlock |
Olympic |
American Lake |
Highland |
Park Lodge |
Amer. Lake Gardens |
Holden |
Piermont |
Arena |
Hunts Prairie |
Seaview 1-2 |
Avondale |
Interlaaken |
Soundview |
Belmar |
Island |
Starlite |
Bridgeport |
Jackson |
Steilacoom 1-7 |
Bridgeview 1-2 |
Juniper |
Sunset |
Chambers 1-2 |
Kelly Park |
Tahoma |
Crystal |
Ketron Island |
Terrace |
Curtis 1-2 |
Kirkwood |
Tillicum |
Custer |
Kootnai |
University Place |
Day Island |
Lagoon |
Vernon |
Dekoven |
Lake City |
Waverly |
Elwood |
Lake Louise |
Westland |
Fairway |
Lakeholme |
Westmont |
Fir Glen |
Lawndale |
Westwood |
Fircrest 1-11 |
Locust |
Whitman |
Firloch |
Lucerne |
Whittier |
Glenwood |
Menlo |
Winona |
Grandview |
Moreland |
Wood Lake 1-2 |
Gravelly Lake |
Narrowsview |
Tacoma L.D. 28: 1 |
Greenwood |
Oakbrook 1-9 |
(8) Council District 7
Anderson Island |
Lakebay |
Rosedale 1-4 |
Artondale 1-3 |
Longbranch |
Ruston |
Fox Island 1-2 |
McNeil Island |
Shore Acres 1-3 |
Gig Harbor 1-3 |
Minter 1-2 |
Vaughn 1-2 |
Hales Passage 1-2 |
Purdy 1-2 |
Wollochet 1-2 |
Home |
Richmond 1-3 |
|
Legislative District 26: 1-47 |
||
Legislative District 27: 82, 98-102, 105-117 |
(Originally Adopted November 4, 1980)